Forum

Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Istnienie magii - dowody

5 Wpisy
3 Użytkownicy
0 Reactions
54 Widok
Posty: 3
Topic starter
(@radko)
Połączone: 4 tygodnie temu

Cześć wszystkim!

Mam takie pytanie. Wiele osób uważa, że posiada nadzwyczajne zdolności, ćwiczy umysł i panowanie nad ciałem.

Jednak czy ktoś z Was faktycznie osiągnął coś konkretnego w tym zakresie?

Rozumiem, że tak zwani "magowie" nie chcą się przechwalać swoimi umiejętnościami, ale może ktoś mógłby mnie zapewnić, że potrafi robić rzeczy niedostępne dla zwykłych ludzi?

Mam na myśli jednoznaczne dowody, a nie sztuczki czy coś, co można wytłumaczyć przypadkiem.

Słyszałem na przykład o ludziach, którzy twierdzili, że potrafią przyzywać deszcz. Być może faktycznie to robili, ale wciąż można to uznać za zbieg okoliczności.

Co ciekawe, nigdy nie słyszałem o prostszych rzeczach, typu odpalenie świeczki samą siłą woli, a wydawałoby się, że powinno być to łatwiejsze niż wpływanie na całą atmosferę ziemską i wywoływanie opadów.

Zdaję sobie sprawę, że osoby, które nic poza autosugestią nie potrafią, a cała ich "magia" sprowadza się do tworzenia iluzji, w którą same wpadają, wmawia jąc sobie, że to, co się wokół nich dzieje, jest ich zasługą, nie są prawdziwymi magami, lecz jedynie ludźmi oszukującymi samych siebie dla własnego komfortu psychicznego.

Proszę, udowodnijcie mi, że się mylę. Chciałbym, żeby magia istniała naprawdę, ale nie jestem typem człowieka, który "musi najpierw uwierzyć, żeby dostać nagrodę".

4 Replies
Posty: 4
(@kobalt)
Połączone: 1 miesiąc temu

Tutaj nikt nie przedstawi Ci ścisłego dowodu naukowego. Musisz samodzielnie spróbować różnych technik magicznych i sprawdzić, czy przyniosą one jakiś efekt. Wiara nie jest konieczna, ale pomocne będą koncentracja, wizualizacja oraz doświadczenie z odmiennymi stanami świadomości.

Alternatywnie możesz udać się do prawdziwego maga, szamana, znachora lub uzdrowiciela, który ma odpowiednie umiejętności i poddać się "zabiegowi" u niego. Wtedy sam będziesz mógł ocenić swoje odczucia i doznania.

Odpowiedz
Posty: 3
Topic starter
(@radko)
Połączone: 4 tygodnie temu

Zasadnicza kwestia jest taka - czy którykolwiek z was potrafi dokonywać rzeczy, które są dla was niepodważalnym dowodem na istnienie magii? Chodzi o zdarzenia, które nie są przypadkowe, ani też nie wynikają z waszych odczuć lub wyobrażeń.

Odpowiedz
Posty: 11
(@ismer)
Połączone: 1 rok temu

Lubię dyskutować ze sceptykami. 🙂

Ja Ciebie nie przekonam, Ty mnie też nie przekonasz, każdy z nas będzie trzymał się swojego zdania. Kiedyś znowu się spotkamy i zobaczymy, kto miał rację – gdy oboje umrzemy. 🙂

Jeśli marzysz o rzucaniu ognia z dłoni albo podobnych sztuczkach, to od razu mówię, że magia nie działa w ten sposób.

Po pierwsze. Nie zgadzam się z @Kobalt, uważam, że wiara w magię jest ważna. Może nie dla prostych efektów, ale te małe sukcesy wzmacniają wiarę, a większa wiara prowadzi do lepszych wyników.

Po drugie. Magia to głównie operowanie zbiegami okoliczności tak, by działały na Twoją korzyść. Czy wieczne korzystne przypadki nie są choć trochę podejrzane?

Po trzecie. Magia to „Sztuka i nauka dokonywania zmian (we własnej świadomości) w celu realizowania swojej woli, przy użyciu środków i metod, które niekoniecznie mają wyjaśnienie w zachodniej nauce”. Więc nie oczekuj naukowych dowodów.

Odpowiadając na pytanie: tak, jako "mag" osiągam magiczne efekty. Niezależnie czy chodzi o łatwe znalezienie nowej pracy, niespodziewane pieniądze, czy przywoływanie duchów zmarłych. Jednak nie oczekuję, że ktoś o ateistycznych poglądach to zrozumie. Ale kiedyś Ty to pojmiesz, albo ja zrozumiem Twój punkt widzenia.

Odpowiedz
Posty: 3
Topic starter
(@radko)
Połączone: 4 tygodnie temu

Nie jestem sceptykiem, skoro to ja założyłem ten temat.

Fascynuje mnie to, że nie istnieje żadne zaklęcie ani rytuał, który działałby w 100% przypadków. Dla mnie byłoby to frustrujące, gdyby magia sama decydowała, czy spełnić twoje życzenie, czy nie. W końcu, jeśli jest ona losowa, to równie dobrze można nic nie robić i mieć takie same szanse na sukces.

Wysłany przez: @ismer

Magia to głównie operowanie zbiegami okoliczności tak, by działały na Twoją korzyść.

To nie może tak działać, bo świat jest tak skomplikowany i wzajemnie połączony, że trudno jest przewidzieć lub wpłynąć na działania innych ludzi. Wyobraźmy sobie na przykład, że jakiś gość idzie drogą i nagle spada na niego gałąź, zabijając go. Gałąź jednak nie spadła dlatego, że ktoś tak chciał, ale dlatego, że wiatr mocniej powiał. Wiatr z kolei powiał mocniej, bo pewna część planety bardziej się nagrzała i powstała różnica ciśnień, i tak dalej. W którym momencie można by wprowadzić jakąś "magiczną moc"?

 

Odpowiedz
Udostępnij: